Logo Ludzii Armii

To my, Ludzie Armii

Kiedy w lutym 1945 roku, Joe Rosenthal sfotografował sześciu marines, którzy zatknęli amerykańską flagę na najwyższym szczycie Iwo Jimy, nikt nie przypuszczał, że zdjęcie to obiegnie cały świat, zostanie nagrodzone prestiżową nagrodą Pulitzera oraz stanie się symbolem obrazującym ducha walki i niezłomności wojsk amerykańskich.

Mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji propagandowej, dziś już nikt nie pamięta nazwisk bohaterów tamtych dni. Symbol pozostał do dziś, choć być może u każdego oglądającego budzi inne emocje.

Amerykańscy żołnierze zatykają flagę na szczycie Iwo Jimy, fot. Joe Rosenthal
Amerykańscy żołnierze zatykają flagę na szczycie Iwo Jimy, fot. Joe Rosenthal

Niewątpliwie sytuacja USA oraz zaangażowanie wojsk amerykańskich w walki w Europie i na Pacyfiku sprzyjały narodowej sympatii dla wojska, wszakże niemalże każda rodzina miała kogoś kto walczył na wojnie bądź pracował dla wojska. Nic więc dziwnego, że społeczne postrzeganie armii było pozytywne. I tak oto powstaje narodowe poczucie dumy i więzi z siłami zbrojnymi.

Czasy pokoju wymuszają na armiach całego świata o wiele bardziej złożone działania, mające na celu utrzymanie relacji społeczeństwa z wojskiem. Jedni wywiązują się z tego lepiej inni gorzej, co nie zmienia faktu, że takie działania stają się koniecznością.

Idea stworzenia portalu Ludzie Armii stanowi próbę pozostawienia śladu po ludziach służących naszej ojczyźnie, częstokroć walczących na obcej ziemi w obronie nie do końca jasnych dla nas wartości. Ludzie ci (poza nielicznymi wyjątkami), pozostają anonimowi. Wynika to ze specyfiki służby, kwestii bezpieczeństwa czy też osobistej pokory i skromności. Chcielibyśmy, aby ten skromny projekt stał się bodźcem do kreowania etosu Polskiej Armii oraz przybliżył jej działania ludziom znającym ją tylko z doniesień medialnych, które nie zawsze ukazują działania wojskowe w sposób obiektywny i zgodny z prawdą.

W naszych założeniach Ludzie Armii to portal dla wszystkich, którym leży na sercu kształtowanie idei obronności oraz propagowanie wiedzy o wojskowości i zagadnieniach towarzyszących. Współtwórcami projektu są: żołnierze, alpiniści, inżynierowie, pasjonaci militariów i historii, miłośnicy sportów ekstremalnych oraz wszyscy ci, którzy chcą dołożyć, choć małą cegiełkę do powstającego projektu. Aby niniejszy portal mógł spełnić swoje zadanie, potrzebny jest zatem transfer wiedzy, rozwiązań i pomysłów, które mogą przydać się zarówno w świecie wojska jak i w życiu cywilnym.

Będziemy się starać, aby treści prezentowane na stronie były użyteczne dla wszystkich. Często, więc będą się pojawiać tematy z zakresu: medycyny, topografii i nawigacji, taktyki (także w wersji dla grup ASG i pokrewnych), sprzętu, biologii, bezpieczeństwa, alpinizmu, itd. Zamierzamy też stworzyć, bazę wiedzy z materiałami do pobrania dla wszystkich użytkowników oraz na bieżąco zamieszczać informacje o nowatorskich przedsięwzięciach i działaniach jakie mają miejsce w różnych formacjach wojskowych.

Drugim, ale nie mniej istotnym celem jest integracja środowisk wojskowych i cywilnych. Punktem wyjścia jest dla nas założenie, że proces kształtowania idei obronności nie zaczyna w samym wojsku, ale jest wynikiem kultury i procesów społecznych zachodzących poza nim.

Wszystkim sceptykom przypominam, że armia narodowa nie może istnieć poza strukturami państwa a państwowość to nie tylko skrawek ziemi, ale także ludzie, ich kultura oraz wynikające z tego postrzeganie rzeczywistości. Sympatia do wojska (bądź jej brak) ma zatem ścisły związek z interakcją zachodzącą pomiędzy siłami zbrojnymi a obywatelami. Cel ten zamierzamy realizować poprzez szereg przedsięwzięć o charakterze zarówno szkoleniowym jak i promocyjnym, w które pragniemy zaangażować naszych wojskowych współpracowników oraz osoby spoza środowiska.

Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom uda nam się pokazać pozytywne przemiany, jakie zaszły w armii w ostatnich latach. Pragniemy dokonać tego nie za pomocą dużych i kosztownych działań propagandowych, ale z pomocą Ludzi Armii, czyli żołnierzy, współpracowników i entuzjastów, którzy przyczynili się do tych zmian.

Dodaj komentarz:
*