Logo Ludzii Armii

Oswajanie natury – sztuka przetrwania

Znajdując się w sytuacji odosobnienia czy izolacji od sił własnych (np. rozbicie plutonu podczas kontaktu z przeciwnikiem lub inne scenariusze pisane przez życie) warto dysponować podstawową wiedzą oraz umiejętnościami jak poradzić sobie w niesprzyjających dla nas warunkach, w których znaleźliśmy się nieoczekiwanie.

przetrwanie - budowa schronienia

Zakrawa na ironię, że w dzisiejszych czasach kiedy rozwój techniki pozwala nam korzystać z wynalazków, o jakich w przeszłości nikomu się nie śniło, zatraciliśmy wiele umiejętności, od których zależało przetrwanie naszych przodków - Edward Michael Grylls *

Zimowa wędrówka

W jaki sposób przygotować się i wyruszyć w swoją pierwszą zimową wędrówkę? Gwarantuję, że to wcale nie jest tak trudne jakby się mogło wydawać. I nie mówię tego z punktu widzenia eksperta, który spędził kilka zim w dziczy. Mam za sobą zaledwie jedną tego typu wyprawę.

Narodnaja - Google Maps

Tak chciałbym to przedstawić – oczami osoby, która sama rozkładała ręce i zastanawiała się „jak to do diabła ogarnąć?!”. Jednak pomimo braku doświadczenia podjęliśmy się tego. A cel obraliśmy sobie nie byle jaki. Postanowiliśmy zdobyć zimą najwyższy szczyt Uralu, masywu leżącego na granicy Europy i Azji, czyli tam, gdzie zaczyna się Syberia.