Logo Ludzii Armii

(anty)Snajper – komentarz eksperta

Taktyka, którą teraz nazywamy przeciwsnajperską, wyewoluowała w momencie pojawienia się na polach bitewnych pierwszych snajperów. Od tamtych czasów po dziś dzień ma ona na celu ograniczenie szkód powodowanych przez snajperów w siłach i sprzęcie biorących udział w konfliktach zbrojnych na całym świecie.

antysanjper---ikona-wspisu

Działania przeciwsnajperskie można pojmować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wszelkie typy zachowań żołnierzy jakich muszą unikać, lub czynności które muszą wykonać aby nie zostać zlikwidowanym przez snajpera. Poniżej wymienione są niektóre z tych kwestii:

(anty)Snajper – wykrywanie, przeciwdziałanie, neutralizacja

Aby skutecznie móc zwalczać oraz przeciwdziałać snajperom przeciwnika, trzeba poznać taktykę ich działania oraz techniki, które stosują. Dlatego właśnie największym wrogiem snajpera jest snajper strony przeciwnej. Jednym z krytycznych elementów szkolenia strzelców jest Countersniping (działania antysnajperskie). Poznając własne rzemiosło, wyczulają się tym samym na to, czego i gdzie szukać w celu wykrycia oraz wyeliminowania zagrożenia ze strony wroga.

antysanjper---ikona-wspisu

Kluczowym elementem jest tu umiejętność obserwacji otoczenia, „czytania terenu” oraz przewidywania. Należy spróbować mentalnie wcielić się w rolę snajpera i zadać sobie pytanie „gdzie ja bym się ukrył i przygotował zasadzkę?”. Im większą zgłębi się wiedzę na temat działania snajperów, tym stanie się to łatwiejsze. Jest to wiedza niezwykle ważna dla każdego dowódcy, który prowadzi wojsko w terenie. Szkoleni z tego zakresu powinni być nie tylko sami dowódcy ale i wszyscy żołnierze do najniższego szczebla włącznie.