Logo Ludzii Armii

Chiński niewypał – od szkolenia do dezaktywacji

Afganistan, FOB Warrior

Atak rakietowy to zawsze duże zagrożenie, mimo iż rakiety wystrzeliwane są z improwizowanych wyrzutni, to zdarza się, że precyzyjnie rażą wyznaczone cele. Ta rakieta trafiła w cel, jakim była baza oraz narobiła sporego zamieszania.

Archiwum-ZR-(1)

Tym razem terroryści podeszli blisko, bardzo blisko. Atak nastąpił z odległości ok. 2-3 km., przy użyciu chińskiej rakiety kal. 107 mm. Wyobraźmy sobie, że widzimy zbliżająca się rakietę, która z dużym prawdopodobieństwem uderzy w rejon, w którym aktualnie przebywamy. Wyobraźmy sobie również, że rakieta łagodnym łukiem opada na teren bazy, odbija się od gruntu, a następnie uderza w blok HESCO, który u podstawy ma 2 m. szerokości. Każdy, ale to absolutnie każdy ze świadków spodziewał się spektakularnej eksplozji. Czas stanął w miejscu. Wbrew wszelkim oczekiwaniom rakieta przebiła się przez kruszywo i piasek, jakim wypełnione są bloki HESCO i nie eksplodując zakończyła swój lot około kilometra dalej.

Wojna umysłów. My kontra terroryści.

Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, to miejsce, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych jednostek organizacyjnych Wojsk Lądowych. Zarówno miejsce, jak i ludzie, tworzą unikalny klimat, sprzyjający rozwojowi i implementacji najnowszych rozwiązań w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi.

Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie na I edycję szkolenia z zakresu rozpoznania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance).

IED – najważniejsze, to znać odpowiedź na pytanie czego szukasz!

Przeszukiwanie (rozpoznanie), czy to pojazdów, czy też pomieszczeń lub terenu, to jedno z wielu zadań wykonywanych również przez żołnierzy Wojska Polskiego. Pozornie może się ono wydawać stosunkowo łatwym do realizacji, sprowadzającym, się do wykonania prostych czynności: otwieram, wchodzę (wsiadam), sprawdzam i wychodzę (wysiadam). Nic bardziej mylnego!

Specyfika zagrożenia

Specyfika służby w takich miejscach jak obecnie Afganistan, czy wcześniej Irak, pokazuje, iż stosowanie różnego rodzaju przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (w formie np. improwizowanych urządzeń wybuchowych – IED), nie jest już zagrożeniem tylko i wyłącznie na terenie tych państw, ale może stanowić realne zagrożenie dla żołnierzy na całym świecie. Jedynym sposobem na skuteczną walkę z tym zagrożeniem jest ciągłe, dostosowane do zmieniającej się sytuacji i warunków, jak najbardziej realne szkolenie nie tylko pododdziałów wojsk inżynieryjnych (takich jak EOD), ale i żołnierzy o specjalnościach ogólnowojskowych. Żołnierze muszą być przygotowani do rozpoznania podstawowych „składników”, które w połączeniu mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.