Logo Ludzii Armii

Nowoczesne rozwiązania w zakresie łączności osobistej na polu walki

W dziedzinie łączności wymagania sił zbrojnych są proste: jak największy zasięg przy jak najmniejszych rozmiarach. Idealna radiostacja musi być niezawodna, wytrzymała i odporna na ekstremalne warunki pogodowe.

Do niedawna takimi radiostacjami dysponowali tylko żołnierze sił specjalnych oraz dowódcy pododdziałów (plutonów/drużyn) – obecnie zachodzi uzasadniona potrzeba nawiązywania i prowadzenia łączności radiowej na każdym poziomie bojowej grupy operacyjnej.

Z uwagi na dużą ilość różnego rodzaju sprzętu bojowego, który znajduje się na standardowym wyposażeniu żołnierza pododdziałów bojowych, obarczenie jego ekwipunku dużą, ciężką i często jeszcze nieporęczną radiostacją, w wielu wypadkach jest po prostu niemożliwe. Dotyczy to szczególnie żołnierzy z grup operacyjnych, rozpoznania i zwiadu.

Urządzenie, o którym mowa, to małe radiostacje osobiste, należące do niezwykle popularnej i rozbudowanej grupy PERSONAL ROLE RADIO – popularnie określanej przez specjalistów skrótem PRR.

Za sprawą tego typu radiostacji, do lamusa przechodzi powszechnie stosowany system porozumiewania się za pomocą gestów. Radiostacje te zapewniają skuteczną, szybką i niezakłóconą przez nikogo wymianę informacji na poziomie małego zespołu operacyjnego, drużyny lub pojedynczych operatorów sił specjalnych.

Radiostacje należące do grupy PRR charakteryzują się: wyjątkowo prostą, intuicyjną obsługą, dużą niezawodnością oraz niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Mankamentem w/w radiostacji, jest niestety ich wysoka cena.

MOTOROLA XTS® 500

XTS® 5000 jest najmocniejszym i najbardziej zaawansowanym, cyfrowym radiotelefonem przenośnym firmy Motorola. Zapewnia wysoką jakość komunikacji, a solidna konstrukcja sprawia, że urządzenie sprawdza się w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Rozszerzony zakres działania i bezproblemowa integracja, zapewniają wyraźny i mocny sygnał, nawet w zatłoczonych przestrzeniach miejskich oraz w terenie leśnym i górskim. Jest to urządzenie IP, oferujące pełny zakres zaawansowanych funkcji i nowoczesną technologię.

Parametry

Zakresy częstotliwości:

 • 700/800 MHz: 764-870 MHz,
 • VHF: 136-174 MHz,
 • UHF Zasięg 1: 380-470 MHz,
 • UHF Zasięg 2: 450-520 MHz.

Moc wyjściowa:

 • 3 W (700/800 MHz),
 • 6 W (VHF),
 • 1 – 5 W (UHF),
 • 2 – 5 W (UHF).

Czas pracy akumulatora:

(w oparciu o cykl pracy 05-05-90) 8 godzin (wszystkie rodzaje akumulatorów).

Typ/algorytmy szyfrowania:

AES, DES, DES-XL, DES-OFB, DVP-XL, DVI-XL, zaawansowana ochrona prywatności w sieci (Advanced Digital Privacy, ADP).

Waga:

612, 36 g.

Wymiary (wys. x  szer. x  dł.):

323, 01 x 61, 98 x 46, 48 mm.

Motorolla xts 500
Motorolla xts 500

MOTOROLA GP360

Ze względu na swą niespotykaną gdzie indziej uniwersalność, radiotelefon GP360 jest bardzo pożądanym wyposażeniem pododdziałów bojowych. W razie potrzeby można go programować w terenie. Radiotelefon GP360 posiada funkcję sygnalizacji ratunkowej, która może zostać skonfigurowana tak, aby wezwania o pomoc były wysyłane do określonej osoby lub grupy osób za jednym naciśnięciem jasno-pomarańczowego przycisku alarmowego. Funkcje radiotelefonu GP360 można dostosować do zmieniających się wymagań, stosując dodatkowe płytki. Są to m.in. rejestrator głosu dla poczty głosowej lub płytki szyfrowania dla większego bezpieczeństwa.

Parametry

Ilość kanałów:

255

Zakres częstotliwości:

 • 136 – 174 MHz,
 • 403 – 470 MHz.

Moc wyjściowa:

 • 1 – 5 W (VHF),
 • 1 – 4 W (UHF).

Waga (w zależności od baterii):

od 0.358 kg do 0.508 kg.

Wymiary (wys. x szer. x dł.):

137 x 57,5 x 40.

Czas pracy akumulatora NiMH:

8 godzin przy dużej mocy i 11 godzin przy małej mocy.

Motorolla-GP360
Motorolla-GP360

RADMOR R35010

Radiostacja R35010, to niewielkie i bardzo lekkie urządzenie przeznaczone do łączności pomiędzy członkami drużyny czy zespołu bojowego w niewielkich sieciach radiowych. Pracuje w paśmie częstotliwości od 2405 MHz do 2480 MHz, a użytkownicy mogą nawiązać łączność na jednym z 16-tu zaprogramowanych wcześniej kanałów. Radiostacja pozwala tworzyć do 64 różnych sieci radiowych pracujących na tej samej częstotliwości przez nadanie różnego numeru ID sieci. W terenie otwartym urządzenie umożliwia nawiązanie łączności radiowej na odległość kilkuset metrów.

RADMOR-R35010
RADMOR-R35010

AKCESORIA PROFESJONALISTÓW

Obecnie na rynku ciągle pojawiają się różnego typu akcesoria, które w dużym stopniu ułatwiają pracę w sieciach łączności oraz zwiększają jej jakość. Zintegrowane aktywne ochronniki słuchu z systemem łączności, mikrofony krtaniowe i kostne oraz adaptery typu PTT, to tylko część tej jakże bogatej oferty. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, ale wszystkie powoli stają się już standardem w siłach specjalnych oraz siłach zbrojnych stawiających na prawdziwy profesjonalizm.

PELTOR ComTac XP headset

Rozpowszechnione w wojsku aktywne ochronniki słuchu, pozwalają chronić słuch użytkownika bez utraty świadomości sytuacyjnej i pozbawiania go możliwości korzystania z radiowych środków łączności. Możliwe jest to dzięki zastosowanym układom elektronicznym – filtrom i wzmacniaczom – które pozwalają docierać do ucha dźwiękom o częstotliwości i natężeniu nieszkodliwym dla słuchu (mowa, dźwięki otoczenia), a odcinają takie, które mogą słuch uszkodzić (strzały, wybuchy, głośna praca niektórych urządzeń).

Zastosowanie w układzie wzmacniacza, pozwala także „wyostrzyć” słuch użytkownika, przez co może on wyraźniej słyszeć normalnie słabo słyszalne dźwięki (np. odgłosy kroków). Oprócz tego zaawansowane ochronniki słuchu mają możliwość podłączenia zewnętrznych środków łączności (najlepsze – nawet do czterech różnych źródeł) czy też wpięcie do systemu łączności wewnętrznej w pojazdach (tzw. intercom), a dzięki wbudowanemu mikrofonowi oraz przyciskowi sterowania umożliwiają bezproblemową komunikację głosową.

Peltor ComTac XP to zaawansowany model aktywnych ochronników słuchu, skonstruowany dla potrzeb wojskowych, używany przez wojska NATO i większość jednostek specjalnych na świecie. Wyposażone są w specjalną, najwyższej jakości elektronikę do pracy z urządzeniami łączności (radiotelefony, radiostacje). Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy posiada układ podwójnych, niezależnych od siebie głośniczków wewnątrz słuchawek: jeden dla dźwięków z otoczenia (dla aktywnej funkcji głośności), drugi dla dźwięków z ewentualnie podłączonego urządzenia zewnętrznego (np. radiotelefonu). Sygnał z podłączonego urządzenia ma priorytet i działa nawet wówczas, gdy ComTac jest wyłączony lub nie jest zasilany. Przystosowane do pracy w trudnych, bojowych warunkach zapewniają najwyższej jakości czysty dźwięk oraz płynne i „niezauważalne” działanie elektroniki w momencie tłumienia hałasu.

PELTOR-ComTac XP headset
PELTOR-ComTac XP headset

PELTOR ComTac IV

Peltor ComTac IV to najnowszy taktyczny, aktywny ochronnik słuchu.

Został stworzony, aby chronić słuch przed szkodliwym działaniem hałasu, zwiększyć percepcję użytkownika i jednocześnie w środowisku zagrożonym hałasem, zapewnić doskonałą i niezawodną komunikację dwukierunkową przez podłączony radiotelefon.

W ochronniku ComTac IV do tłumienia hałasu, zamiast standardowych, pełnych czasz ochronnika, zastosowano specjalne, komunikacyjne wkładki do uszu. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały ochronnik jest lżejszy i zapewnia lepszą wentylację skóry wokół uszu zwłaszcza w upalne dni.

PELTOR-ComTac IV
PELTOR-ComTac IV

Zestaw łączności podhełmowej z mikrofonem kostnym

Nowoczesny system, umożliwiający porozumiewanie się, bez konieczności trzymania radiotelefonu czy mikrogłośnika w ręku.

Mikrofon kontaktowy, wykorzystując rezonans kostny, przechwytuje głos z powierzchni głowy (kości czaszki), wzmacnia go i wprowadza do radiotelefonu. Eliminuje w ten sposób kompletnie wpływ hałasu zewnętrznego, przenoszonego w standardowym układzie mikrofonu membranowego w postaci szumów i zakłóceń.

Zestaw łączności podhełmowej z mikrofonem kostnym.
Zestaw łączności podhełmowej z mikrofonem kostnym.

Mikrofon krtaniowy (laryngofon)

Odmiana mikrofonu, przeznaczonego do pracy w warunkach ekstremalnie silnego hałasu zewnętrznego.

Od zwykłego mikrofonu odróżnia się tym, że jego membrana nie jest pobudzana przenoszoną przez powietrze falą dźwiękową, lecz drganiami skóry na szyi, w pobliżu krtani mówiącego człowieka. Prawidłowe działanie urządzenia zapewnione jest jedynie wówczas, gdy ściśle przylega do szyi człowieka. Najczęściej używa się dwóch laryngofonów równocześnie, przyciśniętych do skóry po obu stronach krtani.

Mikrofon krtaniowy (laryngofon).
Mikrofon krtaniowy (laryngofon).

Istotą sprawnego funkcjonowania w/w sprzętu jest jego właściwa konfiguracja. Pomijając aspekty techniczne, związane z łącznością, cały zestaw musi zostać rozmieszczony tak, aby nie przeszkadzał w prowadzeniu działań. Zawsze warto wykonać test sprzętu i jego rozmieszczenia na „sucho”, aby nie być potem zaskoczonym przewodami zaplątanymi w elementy oporządzenia, odpadającymi elementami zestawu, czy też całkowitym brakiem działania. Pragnę szczególnie mocno zaakcentować rolę, jaką spełnia powyższy sprzęt w profilaktyce związanej z ochroną słuchu. Nikt lepiej niż my, nie zadba o nasze zdrowie.

Dodaj komentarz:
*